Godziny otwarcia: Poniedziałek - Piątek: 8.00-16.00; Sobota i Niedziela-nieczynne
2022/06/09

Zalety domów drewnianych

 

Decyzja o budowie domu jest dla większości z nas jedną z ważniejszych decyzji w życiu. Chcemy, by nasze lokum zapewniało bezpieczeństwo, było przyjemne i dobrze zaplanowane oraz trwałe. W naszej głowie najprawdopodobniej utworzył się obraz murowanej zabudowy, spełniającej te wymagania.

Coraz częściej jednak odchodzimy od kontynuowanych przez lata tradycji murarskich i stawiamy na projekty domów drewnianych. W tym artykule przedstawimy plusy wynikające z tego typu budowli i przy okazji rozprawimy się z kilkoma mitami, które obrosły wokół drewna jako materiału konstrukcyjnego.

Jakie są zalety domów drewnianych?

  1. Wytrzymałość – najstarszy, nadal stojący budynek drewniany powstał ponad 900 lat temu (mowa o pięknym, rybackim domku leżącym w archipelagu Wysp Owczych). Jeśli Wyspy Owcze to kraina zbyt daleka i obca, to zachęcamy do odwiedzenia nieco młodszych, czternasto- i piętnastowiecznych kościołów oraz cerkwi rozsianych po południowej Małopolsce. To oczywiście nie dowodzi, że wszystkie budowle drewniane wytrzymają setki lat, jednakże dziś technologia poszła zdecydowanie do przodu i powstają już projekty domów szkieletowych i z bali, które cechuje naprawdę wysoka wytrzymałość.
  2. Nowoczesność – choć projekty domów szkieletowych czy z bali kojarzą się raczej ze staroświeckością, to dzisiaj jest to rozwiązanie zdecydowanie nowoczesne. Budynki te tworzy się bardzo szybko, można je budować o każdej porze roku (nie potrzebują przerw technologicznych), są ekologiczne oraz bez większych problemów można je zmodernizować, wyremontować czy kompletnie przebudować.
  3. Odpowiednia temperatura – również mitem jest to, że projekty domów z bali czy szkieletowych nie posiadają odpowiedniej termoizolacji. Budowle te nie potrzebują dużo czasu na nagrzanie, a w razie wyłączenia źródła energii szybko tracą temperaturę. Pozwalają zatem na komfort zarówno w mroźne miesiące, jak i w coraz gorętsze lata.

To tylko niektóre z zalet domów z drewna. Jeśli masz jakieś pytania lub zainteresowałaby Cię możliwość wykonania projektu domu szkieletowego czy z bali, to zgłoś się do nas – fachowo odpowiemy na wszelkie pytania i pomożemy Ci.