Godziny otwarcia: Poniedziałek - Piątek: 8.00-16.00; Sobota i Niedziela-nieczynne
2022/06/09

Trendy w budownictwie w 2022

Z roku na rok pojawiają się coraz to nowe technologie, które można zastosować w trakcie tworzenia projektu domu. Wszystkie najbardziej innowacyjne trendy w budownictwie odnoszą się głównie do ekologicznych rozwiązań, które mają stworzyć jak najbardziej niezależne od sieci energetycznej i praktycznie w pełni niezależne gospodarstwa. Oferowane na rynku zaawansowane systemu pozwalają to osiągnąć, łącząc istniejące już instalacje, budując jeden kolektyw. Oczywiście, w parze z ekologią będzie szła również energooszczędność, dlatego też w poniższym artykule zaprezentujemy wszystkie trendy, które można zastosować w swoim nowym domu.

Pompa ciepła napędzana fotowoltaiką, czyli samowystarczalny dom jako trend w budownictwie

To, nad czym warto się zastanowić przed rozpoczęciem prac nad projektem domu, to sposób jego ogrzania. Trendem w budownictwie, który coraz częściej się stosuje, są instalacje pomp ciepła, jednak to, co jest nowością, to połączenie ich z systemem fotowoltaiki. Dlaczego? Energia, która została uzyskana poprzez panele słoneczne, może zostać wykorzystana do zasilenia naszej pompy. Poprzez zastosowanie tego typu rozwiązania nie jest nam potrzebny prąd od sieci, ponieważ zużyjemy ten, wyprodukowany przez nas samych. Warto zastanowić się nad tym, z racji wprowadzonych od 1 stycznia 2021 roku przepisów, które stanowią, iż zapotrzebowanie domostwa na energię nieodnawialną nie może być wyższe niż 70 kWh/m² na rok. Co też niezwykle istotne – ceny tych rozwiązań są coraz niższe, a dodatkowo Unia Europejska mocno wspiera takie instalacje, dając dofinansowania na ich montaż. Oczywiście, oprócz tego ograniczana zostaje emisja dwutlenku węgla.

Energooszczędność dzięki odpowiedniej izolacji – przemyślane budownictwo

Wykorzystanie pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznej to jedno z rozwiązań, które sprzyja budownictwu pasywnemu, a więc takiemu, które kładzie nacisk na energooszczędność i minimalizm w wykorzystywaniu energii pierwotnej. To główny trend niezwykle często wykorzystywany. Dlatego też powinno się stosować takie urządzenia i kotły, które nie będą pozyskiwały energii m.in. z węgla, tylko z odnawialnych zasobów ziemi. To, o czym również należy pamiętać to odpowiednia izolacja budynku przed dostawaniem się zimna. Warto zdecydować się na lepszej jakości materiały, chociażby jak mineralna wełna skalna, by mieć pewność, że zatrzyma ona odpowiednią ilość ciepła w środku. Według standardów WT2021 współczynnik przenikania ciepła dla ścian wynosi 0,2 W/m²K.

Podobnie ma się rzecz w przypadku okien i drzwi – odpowiednio zabezpieczone izolacją ramy i szyby nie powinny oddawać więcej niż 0,9 W/m²K.

Biorąc to pod uwagę, jednym z głównych trendów w budownictwie w tym roku są proste bryły, składające się z niewielu załamań zewnętrznych ścian. Dzięki takiej konstrukcji mniej ciepła będzie przenikało i dom będzie lepiej izolowany.

Ponadczasowy trend – dużo naturalnego światła w domu

Na energooszczędność wpływ będzie miała także duża liczba przeszkleń w domu. Dlaczego? Ponieważ im więcej szyb, tym więcej naturalnego światła znajdzie się w środku. Poprzez zastosowanie takich rozwiązań będzie mniejsza potrzeba korzystania z żyrandoli, kinkietów czy też lamp stojących. Dzięki temu w okresie letnim można ograniczyć zużycie prądu do minimum, z racji tego, że dni są wtedy znacznie dłuższe, a pogoda lepsza, chociażby niż jesienią czy zimą. Oprócz tego naturalne światło będzie doskonałym dodatkiem do każdego wnętrza, szczególnie tam, gdzie na ścianach lub szafkach znajdują się ciemne farby, rozjaśniając je i tym samym podkreślając jego atuty.

Otwarta przestrzeń = funkcjonalność

Funkcjonalność przede wszystkim. To trend, który jest dla wielu osób podstawową zasadą w trakcie budowania domu. Co to oznacza? Pewnie dla każdego coś innego. Jednak dla wielu ma ona związek z funkcjonalną, otwartą przestrzenią, która łączy kuchnię, jadalnię i salon, tworząc jedno duże pomieszczenie. Jest to szczególnie ważne rozwiązanie dla osób posiadających dzieci, ponieważ pozwala na obserwację maluchów, w trakcie przygotowywania posiłków, jedzenia czy też pracy. Ostatnie dawa lata były dla nas wszystkich trudne, szczególnie dla tych, którzy musieli łączyć obowiązki domowe (gotowanie, sprzątanie, opieka nad dziećmi) z obowiązkami zawodowymi. Otwarta przestrzeń dawała możliwość doglądania pociech w trakcie wykonywania spraw biznesowych i z pewnością wiele osób doceniło tego typu układ domu, dlatego warto rozważyć i wykorzystać go w swoim własnym budynku.