Jaki projekt domu jednorodzinnego wybrać?
Budowa własnej nieruchomości wiąże się z koniecznością podjęcia szeregu kluczowych decyzji. To od nich zależeć będzie koszt inwestycji oraz komfort życia przyszłych mieszkańców. Wybór odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego to trudne, ale równocześnie ekscytujące zadanie. Sprawdźmy, na co należy zwrócić uwagę, by po zakończeniu budowy cieszyć się dopasowaną do swoich potrzeb przestrzenią?
Projekt a koszt inwestycji
W czasie budowania domu jednorodzinnego warto wybierać rozwiązania, które nie będą nadmiernym obciążeniem dla budżetu inwestycji. Już na etapie decydowania się na konkretny projekt należy mieć na uwadze związane z jego realizacją koszta. Pierwszą kwestią, która wymaga podjęcia decyzji jest wielkość budynku. Oczywiście poza finansami, sporym ograniczeniem pod tym względem jest wielkość oraz kształt działki - wymarzony dom jednorodzinny musi być dopasowany do możliwości powierzchniowych terenu. Wiele osób w późniejszym czasie planuje również aranżację ogrodu, warto zatem już na tym etapie o tym pamiętać i pozostawić do dyspozycji odpowiedniej wielkości teren wokół budynku.
Komfortowa przestrzeń dla rodziny
Dom jednorodzinny pod kątem powierzchni musi być dostosowany do potrzeb mieszkańców. Zakłada się, że rodzina z dwójką dzieci bez obaw o wygodę i funkcjonalność może zdecydować się na projekt nieruchomości o powierzchni do 100m2. Ograniczenie liczby pomieszczeń bezpośrednio przekłada się na koszt całej budowy. Warto przemyśleć tę kwestię, zwłaszcza, że o funkcjonalności domów jednorodzinnych często przesądza nie ich wielkość, ale raczej odpowiedni podział powierzchni i jej sensowne rozplanowanie. Nie zawsze komfort użytkowania idzie w parze z metrażem obiektu.
Przyjazna dla kieszeni funkcjonalność
Zdecydowanie się na projekt domu jednorodzinnego, który został przygotowany przez doświadczone biuro, ułatwi dostosowanie rozwiązań do potrzeb. Jedną z podstawowych zasad tworzenia funkcjonalnej przestrzeni jest wyraźny podział na strefę dzienną i nocną. Ponadto dzięki właściwemu rozmieszczeniu kluczowych pomieszczeń można zaoszczędzić na rozbudowie systemów wentylacyjnych oraz hydraulicznych. Praktyczność projektu nieruchomości jednorodzinnej powinna być widoczna także w planowaniu komunikacji – na powierzchnię budynku znaczący wpływ mogą mieć szerokie korytarze, które rzadko wpływają na funkcjonalność, a podnoszą koszt inwestycji. Doświadczony architekt będzie potrafił dostosować domowe szlaki, tak aby spełniały swoją rolę bez zdominowania pozostałych pomieszczeń.
Przestrzeń do przechowywania
Kolejnym kluczowym aspektem jest wybór liczby kondygnacji. Najtańsze w realizacji projekty są zazwyczaj jednopiętrowe i nie podpiwniczone. Szacunkowo można przyjąć, że piwnica zwiększa kosz inwestycji o nawet 30%. Jeśli konieczne jest zapewnienie w domu jednorodzinnym dużej przestrzeni do przechowywania rzeczy, ze względu na finanse doradza się raczej wybór opcji z użytkowym poddaszem. Dodatkowy poziom wiąże się m.in. z kosztami kolejnego stropu oraz schodów, ale w przeliczeniu i tak jest tańszym rozwiązaniem niż nawet częściowe podpiwniczenie budynku.
Zyski z energooszczędności
Na koszt inwestycji oraz, co ważne, późniejsze opłaty eksploatacyjne budynku, znacząco wpływa również wybór m.in. konkretnej opcji ogrzewania, wentylacji lub pozyskiwania energii, która jest uwzględniona w projekcie. W tej kwestii warto również wziąć pod uwagę ekologiczność preferowanego rozwiązania. Instalacja fotowoltaiczna, ogrzewanie za pomocą pompy ciepła czy mechaniczna wentylacja – to tylko kilka z przykładów, które w początkowej fazie będą wiązały się z większymi kosztami inwestycji, ale ostatecznie wpłyną na energooszczędność domu jednorodzinnego i w stosunkowo krótkim czasie przyniosą zyski.
Siła doświadczenia
Wybierając projekt domu jednorodzinnego warto skorzystać z usług doświadczonego biura architektonicznego. Na podstawie wieloletnich obserwacji i rozmów z klientami architekt będzie w stanie dobrać odpowiednie rozwiązania i zarekomendować właściwe opcje. Ostateczny efekt inwestycji w dużej mierze zależy od wyborów dokonanych na etapie projektowania. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w kwestii realizacji budżetu, warto zdecydować się na współpracę ze specjalistami, których wyróżnia kompleksowe podejście do świadczonych usług.