Godziny otwarcia: Poniedziałek - Piątek: 8.00-16.00; Sobota i Niedziela-nieczynne
2022/11/15

Jaki fundament pod dom szkieletowy?

Wytrzymała i odporna na różnego rodzaju czynniki podstawa pod każdy budynek jest niezwykle istotna. W końcu to na niej będzie opierała się cała konstrukcja. Jest tak zarówno w przypadku obiektów murowanych, jak i szkieletowych. Oczywiście drugi z wymienionych rodzajów jest znacznie lżejszy od pierwszego, jednak nie oznacza to, że można bagatelizować wybór fundamentów. To rozwiązanie daje za to więcej możliwości, jeśli chodzi o rodzaje podstawy. Jaki więc wybrać? O czym warto pamiętać? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Fundament pod dom szkieletowy – o czym trzeba pamiętać?

Tak, jak wspomnieliśmy dom szkieletowy ma znacznie lżejszą konstrukcję. Jednak warto pamiętać o tym, że fundamenty muszą przenieść obciążenia budynku na grunt. Dlatego też przed decyzją o podstawie danego obiektu, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • Występowanie ewentualnych spadków terenu, przez co konieczne byłyby prace niwelacyjne,
  • Chęć posiadania piwnicy czy to pod całym domem szkieletowym, czy to pod jego częścią,
  • Warunki geologiczne, które trzeba sprawdzić za pomocą specjalnych badań ziemi. Mają one wykazać rodzaj m.in. gruntu czy też zagospodarowania wody.

Nawet jeden z wymienionych czynników może sprawić, że konieczna będzie rezygnacja z danego rodzaju podstawy na rzecz innego z racji możliwości uszkodzenia konstrukcji. Dlatego też warto zwrócić na to szczególną uwagę.

Jaki fundament wybrać pod dom szkieletowy?

Stabilna i pewna podstawa domu szkieletowego to jedno z głównych założeń każdego projektu. Dlatego też warto zapoznać się z rodzajami fundamentów, jakie mogą się sprawdzi w przypadku takiej konstrukcji. Chodzi przede wszystkim o:

a) Płyty fundamentowe – jej zaletą jest fakt, że wylewa się ją w postaci jednej płyty, która ma powierzchnię i kształt podstawy całego domu. Najczęściej wykorzystuje się ją w przypadku budynków posadawianych na nośnych gruntach. Jednak warto wiedzieć, że wymaga ona wcześniejszego przygotowania powierzchni. Należy przede wszystkim zdjąć warstwę humusu i ułożyć żwir lub też gruby piach jako element podkładowo-drenażowy. Na tak przygotowane podłoże wylewa się warstwę podkładową, aby po uzbrojeniu móc zalać całość betonem. Warto wybrać tę opcję w przypadku, kiedy zależy nam na szybkim zakończeniu tego etapu prac.

b) Ławy fundamentowe - są wykorzystywane także w tradycyjnym budownictwie, jednak tam są one szersze i wyższe. Zapewniają one doskonałą stabilizację i dobrze sprawdzą się jako podstawa ścian zarówno nośnych, jak i wewnętrznych w domu szkieletowym. Należy jednak pamiętać, że odpowiednio dostosowane ławy potrzebują bardzo dobrej nośności gruntów. Beton wylewany jest albo w specjalnie wykonanych deskowaniach, albo bezpośrednio na gruncie. Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, warto dokonać analizy podłoża, aby móc wybrać odpowiednie rozwiązanie. Nie we wszystkich przypadkach uzasadnione będzie zbrojenie ław, jednak należy wziąć pod uwagę wszystkie wymienione wyżej czynniki.

c) Fundament słupowy - dobrze sprawdzi się w przypadku niewielkich domów szkieletowych, dlatego często jest wybierany pod budynki typu kanadyjskiego. Ze względu na swoją charakterystykę wykorzystuje się go w przypadku, kiedy występują słabe warunki gruntowe. Cała konstrukcja będzie się opierała na belkach podwalinowych. Są one układane na specjalnych słupach, które ustawia się bardzo gęsto.

Kotwienie, czyli zabezpieczenie domu szkieletowego

Obok fundamentów niezwykle ważnym czynnikiem jest również kotwienie. Chodzi o odpowiednie zamontowanie ścian do podłoża, co będzie miało niebagatelne znaczenie dla nośności konstrukcji. Prawidłowe wykonanie tego procesu pozwoli zapobiec ewentualnych przesunięciom, obróceniom, a nawet i poderwaniom budynku. Wykorzystuje się kotwy mechaniczne lub też chemiczne. Niezwykle istotne są również złącza kotwiące, które przypominają kątowniki.

Należy pamiętać o tym, że fundamenty są podstawą każdego domu, dlatego warto zadbać o to, aby były one solidne i wytrzymałe. W związku z tym ich koszt może być wysoki, jednak na pewno nie będzie on przewyższał stawiania całego budynku od nowa.