Godziny otwarcia: Poniedziałek - Piątek: 8.00-16.00; Sobota i Niedziela-nieczynne
2022/06/09

Jak wybrać projekt domu na działce ze spadkiem?

Mieszkanie w bloku dla niektórych osób jest prawdziwym utrapieniem ze względu, chociażby na brak własnego podwórka czy też dźwięki dochodzące zza ścian. Dlatego też nie ma co się dziwić, że coraz więcej ludzi woli przenieść się do domu jednorodzinnego. Jednak znalezienie odpowiedniej oferty jest często trudnym zadaniem i czasem lepiej zdecydować się na zakup odpowiedniej działki i wybranie takiego projektu budynku, który będzie spełniał wszystkie oczekiwania. Zazwyczaj każdy szuka placu równego bez żadnych pochyleń i wzniesień. Jednak są i tacy, którym marzy się posiadanie domu na działce ze spadkiem rodem z seriali czy filmów. Warto jednak pamiętać, że wybranie projektu może być wymagającym zadaniem i należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników.

Wady i zalety projektu domu na działce ze spadkiem

Ze względu na mniej korzystne ukształtowanie terenu zdarza się, że działki ze spadkiem są stosunkowo tańsze od tych tradycyjnych, równych. Ma to związek, z tym że m.in. jest na nie mniejszy popyt, a oprócz tego trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami jeszcze przed rozpoczęciem samej budowy domu. Przede wszystkim chodzi o przeprowadzenie dokładnych badań geodezyjnych, a także sprawdzenie stabilności podłoża. Należy także pamiętać o wykonaniu specjalnych murów oporowych, mających zabezpieczyć budynek przed osunięciami ziemi. Warto także zainwestować w dodatkowy system drenażu, co pozwoli na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia wilgoci.

Oczywiście jest też dużo zalet mieszkania na takim placu. To przede wszystkim możliwość budowy piwnicy, którą można zagospodarować jako garaż, spiżarnię, miejsce do spędzania czasu z rodziną czy nawet stworzyć tam siłownię. To dobre rozwiązanie, jeśli komuś zależy na dodatkowej przestrzeni bez konieczności wybierania rozłożystego projektu domu. Piwnica może mieć taką samą powierzchnię, jak pierwsze piętro lub nawet i większą w zależności od potrzeb, a przede wszystkim możliwości.

Dla wielu jedną z najważniejszych zalet domu na działce ze spadkiem są walory widokowe. Piękne wschody i zachody słońca na własnym tarasie z kawą czy herbatą w ręce to prawdziwa gratka zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Kiedy dodamy do tego kwitnące kwiaty, krzewy czy drzewa znajdujące się na działce, można będzie się poczuć, jak bohater jednego z filmów! Aby można było podziwiać działkę i okolicę również jesienią czy zimą, warto wybrać projekt domu z dużymi, panoramicznymi oknami. Dzięki temu do wnętrza będzie wpadało dużo naturalnego światła, co jest niezmiernie istotne, jeśli zależy Ci na budynku energooszczędnym.

Projekt domu na działce ze spadkiem – jaki wybrać?

Przed wyborem projektu domu należy również zwrócić uwagę, czy w wybranej lokalizacji istnieją przepisy dotyczące zagospodarowania przestrzennego. W niektórych przypadkach może okazać się, że wymagany jest budynek z płaskim dachem lub wręcz przeciwnie – ze spadzistym. To szczególnie ważne, kiedy w głowie mamy już pomysł na projekt domu, ponieważ może okazać się, że nie będzie można go zrealizować. Przepisy często regulują maksymalną wysokość budynku, kąta nachylenia dachu, jego kształtu, a nawet rodzaju.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, jaki kierunek nachylenia ma dany teren. Najbardziej pożądanym jest kierunek południowy, ponieważ pozwala on na maksymalne doświetlenie wnętrza. Oprócz tego dobrym rozwiązaniem będzie także montaż paneli fotowoltaicznych, które będzie można efektywnie wykorzystać. W przypadku, kiedy nachylenie jest w kierunku wschodnim lub zachodnim należy większą uwagę zwrócić na odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń, aby dostarczyć odpowiednią ilość światła do wnętrz.

Jeśli spadek znajduje się po stronie ogrodu, teren ma bardzo duży potencjał, ponieważ możemy stworzyć wspomniane wcześniej przeszklenia, a jednocześnie zachować prywatność. Wtedy żaden sąsiad czy też osoba przechodząca obok budynku nie będzie zaglądała w okna. W takiej sytuacji w projekcie domu na tyle warto umieścić m.in. sypialnie czy też salon.

Oprócz tego dobrze zwrócić uwagę na to, jak wyglądają budynki w okolicy. W przypadku, kiedy dominuje tam nowoczesne wzornictwo, warto postawić na podobne rozwiązania, aby całe osiedle dobrze się prezentowało. Dodatkowo, posiadając działkę ze spadkiem sam projekt domu powinien być prosty, najlepiej z dwuspadziowym dachem, ponieważ samo nachylenie terenu, a także walory widokowe są już wystarczającym urozmaiceniem.