Godziny otwarcia: Poniedziałek - Piątek: 8.00-16.00; Sobota i Niedziela-nieczynne
2022/06/09

Jak pandemia wpłynęła na wybór projektów domu? Jakich projektów w obecnych czasach się szuka?

Rozprzestrzenienie się koronawirusa COVID-19 spowodowało istotne zmiany w niemal każdej dziedzinie życia. Zmienił się główny sposób płacenia za usługi, wiele firm postanowiło przejść na pracę zdalną, a czasowy brak możliwości korzystania z niektórych funkcji pozostawił w ludziach spory niedosyt. Nie inaczej stało się w przypadku rynku architektoniczno-budowlanego. Pandemia znacznie zmieniła podejście Klientów do budowy domu, a także wyboru konkretnych projektów. Jakie były to zmiany?

Kontakt z zielenią i wygodne miejsce pracy w domu

Dwie funkcje, które zyskały największą sławę podczas trudnego czasu pandemii to ogród oraz gabinet. Dłuższy okres, w trakcie którego Polacy nie mogli dostać się do parków i lasów wzbudził w nas tęsknotę za zielenią i bezpośrednim kontaktem z nią. Z tego powodu coraz więcej osób wybiera projekty domów, przywiązując znacznie większą wagę do wielkości tarasu, jego usytuowania, a także przestrzeni samego ogrodu.

Również gabinet zyskał nowych entuzjastów. Ze względu na coraz większą liczbę osób pracujących zdalnie, funkcja ta stała się bardziej znacząca w wielu budynkach jednorodzinnych. Architekci już od lat starali się, aby przynajmniej jedno pomieszczenie w każdym projekcie mogło być użyte jako miejsce pracy. Teraz jednak takie rozwiązanie stało się niemal koniecznością.

Rozmiary projektów wybieranych w czasie pandemii

Wielkość wybieranych przez inwestorów domów jest w czasie pandemii tematem nieco trudniejszym niż mogłoby się wydawać. Pomimo przepowiadanego przez różnych analityków nadchodzącego kryzysu gospodarczego, często podejmowane są decyzje o pokaźnej sali kinowej, siłowni, saunie czy innych dodatkowych funkcjach.

Koszt budowy własnego lokum jednak stale rośnie. Jest to spowodowane malejącymi funduszami i brakiem rąk do pracy w branży budowlanej. Dlatego właśnie coraz większa ilość inwestorów musi jednak postawić na projekt domu mniejszego, pozbawionego niektórych dodatkowych funkcji. Zamiast tego stawia się raczej na właściwe rozmieszczenie w domu wszystkich najważniejszych pomieszczeń oraz na wysoką funkcjonalność i estetykę każdej przestrzeni.

Wyprowadzka poza miasto staje się dobrym wyborem

Mieszkańcy polskich miast w dalszym ciągu marzą o wyprowadzce poza ich granice, by poczuć świeże powietrze i ciszę, z dala od zgiełku i harmidru wszechobecnych samochodów i pieszych. W obliczu pandemii tym bardziej nie jest to wybór nieuzasadniony, gdyż w mniejszych miejscowościach oraz na wsiach znacznie trudniej złapać jakąkolwiek chorobę. Mniejszy kontakt z ludźmi jest w tym wypadku plusem, który czasem nawet może przechylić szalę podczas wyboru pomiędzy własnym domem, a mieszkaniem w sercu jednego z miast.

Istotna zmiana wywołana przez pandemię

Sytuacja pandemiczna zmieniła jeden istotny czynnik - wielkość działek budowlanych, na których możliwe jest postawienie nieco bardziej pokaźnego domu. O ile stawiane najczęściej obiekty mieszkalne nie różnią się zbytnio od tych, które powstawały przed pierwszymi obostrzeniami - są to nadal budynki piętrowe - posiadają one często istotny dodatek. Niejednokrotnie wybierane projekty wzbogacane są o dwustanowiskowy garaż. Zmiana miejsca zamieszkania związana jest z posiadaniem większej niż dotychczas ilości samochodów, gdyż większość usług i spraw urzędowych nadal wykonywana jest w przestrzeni miejskiej.

Niektóre grupy stawiają jednak na bardziej ekstrawaganckie projekty

W trakcie pandemii pojawiła się nowa grupa osób, w którą wliczają się różnorodni gracze giełdowi, brokerzy, a także ludzie biznesu, którzy wykorzystali trudną sytuację do pomnożenia swojego majątku. Stanowią oni swoisty wyjątek od wspomnianych powyżej trendów, gdyż ich znaczna ilość środków finansowych pozwala na wybór projektu domu z wyższej półki nawet w dobie kryzysu.

Pandemia zmieniła sporo w naszych życiach. Nie wprowadziła jednak bardzo istotnych zmian podczas wyboru wymarzonego domu. Poszczególne projekty nadal wyglądają podobnie do tych, które zaobserwować mogliśmy przed jej nastaniem. Dzięki chęci wyprowadzki z miast rynek nieruchomości nie ulega stagnacji, a zamówienia w biurach architektonicznych nadal zapewniają pracę wszystkim branżystom.