Godziny otwarcia: Poniedziałek - Piątek: 8.00-16.00; Sobota i Niedziela-nieczynne
2022/06/09

Domy z bali. Czy warto?

 

Konstrukcje drewniane cieszą się coraz większą popularnością, ze względu na swój niepowtarzalny charakter. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem w zakresie budynków z wykonywanych z drewna, są domy z bali. Choć kojarzone są zwykle z górskim krajobrazem, coraz częściej można zobaczyć je w aglomeracjach. Jednak czy podejmując decyzję o tak dużej inwestycji, warto decydować się na tego typu konstrukcje?

Krótki czas budowy

To jeden z kluczowych elementów branych pod uwagę podczas planowania budowy. Domy z bali to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkiej realizacji inwestycji. Poza przygotowaniem fundamentów oraz podłogi, konstrukcje drewniane praktycznie nie wymagają wykonywania tzw. prac mokrych, dzięki czemu z powodzeniem można wznosić je niemal w każdych warunkach, co jest zdecydowaną przewagą nad konstrukcjami wznoszonymi w technologii tradycyjnej.

Poza tym, inwestor nie musi martwić się o wynajęcie firm, odpowiedzialnych za zrealizowanie konkretnego etapu prac, tak jak w przypadku budynków murowanych. Wznoszeniem domów z bali zwykle zajmuje się jeden wykonawca – od przygotowania projektu, do wykończenia konstrukcji.

Wyjątkowe parametry

Domy z bali odznaczają się niepowtarzalnym mikroklimatem, który szczególnie przypadnie do gustu alergikom. We wnętrzu panuje również odpowiednia wilgotność, zawdzięczaną higroskopijności drewna. Poza tym, drewniane konstrukcje budowane są z najwyższej jakości surowca, charakteryzującego się wysoką trwałością. Dzięki odpowiednim metodom obróbki i zabezpieczania drewna, jest ono znacznie bardziej odporne, m.in. na gnicie, uszkodzenia, rozprzestrzenianie się ognia czy szkodniki.

Warto także zwrócić uwagę na izolacyjność termiczną i akustyczną domów z bali, które są jednymi z największych zalet tego typu konstrukcji. Drewno doskonale radzi sobie zarówno podczas chłodnych, jak i ciepłych dni, zapewniając komfortowe warunki we wnętrzu, minimalizując ryzyko nagłego wahania temperatur. Poza tym, konstrukcje z naturalnego szybko się nagrzewają, przez co możliwe jest stworzenie komfortowych warunków nawet w mroźne dni.

Dzięki tym wyjątkowym cechom, domy z bali są coraz bardziej doceniane w branży budowlanej. Mimo nieco wyższych kosztów inwestycji, z pewnością warto zdecydować się na ten rodzaj konstrukcji, który zapewni niepowtarzalny komfort użytkowania.