Godziny otwarcia: Poniedziałek - Piątek: 8.00-16.00; Sobota i Niedziela-nieczynne
2022/06/09

Dom parterowy czy piętrowy? Wady i zalety

Decydując się na własną inwestycję budowlaną, należy rozważyć szereg decyzji, które będą miały realny wpływ na komfort mieszkania w nowym miejscu. Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór między opcją piętrową a parterową. Każda z wersji budynku ma zarówno wady, jak i zalety. Sprawdźmy, dla kogo lepszym rozwiązaniem będzie przytulny dom parterowy, a kto powinien zdecydować się na dodatkowe piętro.

Dom parterowy – budżet dopięty na ostatni guzik

Wszyscy, którzy podejmują trud wybudowania własnego domu, z pewnością ucieszą się z możliwości zaoszczędzenia na poszczególnych etapach realizacji. Dla osób, którym w szczególności zależy na cięciu kosztów, opcja parterowa będzie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. To oczywiste, że im większy powierzchniowo projekt, tym większe koszty jego realizacji. Jednak nie metraż jest w tym wypadku kluczowym obciążeniem dla budżetu. Budowa domu piętrowego jest obciążająca dla finansów m.in. z powodu schodów czy konieczności ocieplenia poddasza. W rezultacie wybór wersji parterowej o ograniczonej bryle może przełożyć się na oszczędności w granicach od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto pamiętać, że również koszty eksploatacji tego typu budynku są zazwyczaj znacznie niższe.

Dom parterowy – dobry bez względu na wiek

Budynki jednokondygnacyjne uznaje się również za zadecydowanie bardziej przyszłościowe. Jeżeli motywacją do realizacji inwestycji jest chęć spędzenia emerytury w spokojnym, ustronnym miejscu, to już na etapie wyboru projektu powinno się kierować ewentualnymi przyszłymi ograniczeniami. Osoby starsze zdecydowanie lepiej będą radziły sobie w budynkach, gdzie nie będzie schodów, a wszystkie najważniejsze pomieszczenia będą znajdowały się względnie blisko siebie. Także rodziny z małymi dziećmi często decydują się na budynki parterowe, które wydają się być znacznie bezpieczniejsze dla najmłodszych.

Budynek parterowy – ograniczenia związane z jedną kondygnacją

Dom parterowy, mimo że posiada wiele zalet, nie jest rozwiązaniem pozbawionym wad. Bardzo często projekt budynku dopasowanego pod względem metrażu do potrzeb przyszłych mieszkańców wymaga zakupu większej działki. Od rozległości bryły budynku będzie zależał również koszt dachu i fundamentów – pod tym względem opcja z dodatkową kondygnacją często jest tańszym rozwiązaniem.

Dom piętrowy – idealny dla rodzin wielopokoleniowych

Dom piętrowy jest najczęstszym wyborem wśród tych osób, które w przyszłości chciałyby wygospodarować osobną przestrzeń, np. dla swoich dorosłych już dzieci. Rozwiązanie, które umożliwia zamieszkanie młodym na użytkowym poddaszu, jest w takim wypadku znacznie bardziej praktyczne, niż dzielenie budynku o jednej kondygnacji. Osobne piętro zapewnia obu stronom znacznie więcej prywatności i swobody. Dodatkowa kondygnacja przydaje się również w przypadku większych rodzin, gdzie konieczne jest urządzenie kilku sypialni.

Dom piętrowy – mniejsze wymagania wobec działki

Nawet jeśli wybrana działka ma nietypowy kształt lub jest stosunkowo wąska, można praktycznie wykorzystać jej potencjał dzięki dodatkowej kondygnacji. Bryła budynku wcale nie musi być okazała pod względem powierzchni – piętro zapewnia większy metraż użytkowy, który można wykorzystać dowolnie i zgodnie z potrzebami. Dużo łatwiejsze w przypadku opcji z poddaszem jest również wyznaczenie stref aktywności i odpoczynku. W zdecydowanej większości projektów druga kondygnacja przeznaczana jest na sypialnie.

Budynek piętrowy – większe obciążenie dla budżetu

Schody, strop, ocieplenie poddasza – wszystko te elementy należy uwzględnić w budżecie inwestycji, który zazwyczaj w przypadku domów piętrowych jest większy niż w wersji parterowej. Przygotowana do użytku kondygnacja musi zostać również wykończona, co wiąże się z kolejnymi obciążeniami finansowymi. Warto pamiętać, że w niektórych projektach może być przewidziana konieczność montażu okien dachowych lub budowa balkonu, co generuj kolejne, często niemałe koszta. Zwarta bryła budynku pozwala natomiast na oszczędności w kwestii fundamentów i dachu. Bardzo często może przyczynić się ona również do mniejszych kosztów ogrzewania.