Godziny otwarcia: Poniedziałek - Piątek: 8.00-16.00; Sobota i Niedziela-nieczynne
2022/06/09

Czy warto budować dom w czasie pandemii?

W 2020 roku nieoczekiwane rozprzestrzenienie się na świecie koronawirusa pokrzyżowało wiele planów związanych z różnymi dziedzinami życia i w różnych krajach. Nie inaczej stało się na rynku nieruchomości i w branży budowlanej. Stworzenie doskonałego domu w trakcie pandemii staje się nieco problematyczne, co potwierdzają badania przeprowadzone przez serwis Oferteo.pl. Wg udostępnionych przez niego danych około 60% inwestorów musiało w 2020 roku zmierzyć się z większą ilością problemów w urzędach. 1/3 z nich zobligowana była do ponownego ustalenia budżetu całego projektu.

Z jakimi niedogodnościami mierzyli się inwestorzy?

Według wymienionych wyżej badań około 19% ankietowanych odczuwało stres i niepewność związane z zaplanowanym przedsięwzięciem. Pandemia spowodowała jednak także zaostrzenie polityki banków, co z kolei przyczyniło się do utrudnienia dostępu do kredytów. Z takim problemem musiało zmierzyć się 15% osób ankietowanych. Osoby zainteresowane budową domu stawały niekiedy przed koniecznością ponownego przemyślenia kosztu inwestycji. Dotyczyło to około jednej trzeciej ankietowanych. Niestety, 2% zapytanych osób znalazło się w najtrudniejszej sytuacji - całkowitej utraty źródła dochodu.

Trudna sytuacja w urzędach

Podczas pandemii koronawirusa normą stała się praca hybrydowa bądź zdalna. Wiele firm doskonale poradziło sobie z nowymi warunkami. Niestety inaczej było w przypadku urzędów i wydawanych przez nie decyzji. W tym szczególnym okresie dostęp do instytucji samorządowych okazał się problemem dla aż 60% ankietowanych. Z dodatkowymi formalnościami musiało zmierzyć się aż 43% osób, które zdecydowały się budować dom. Wyjątkowa sytuacja przyczyniła się do powstania wielu różnych niedogodności.

Sytuacja pandemiczna nie wpłynęła jednak na wszystkich

Nie dla wszystkich jednak budowa domu stała się w tym okresie trudniejsza. Około 29% ankietowanych nie doświadczyło żadnych powyższych problemów. Oznacza to, że nawet niezwykle trudne warunki, z jakimi mieliśmy do czynienia w 2020 roku nie wpłynęły negatywnie na cały rynek. Sytuacja pandemiczna była w tym czasie poważna i wymagała zmian w dotychczasowym postępowaniu. Niektórym inwestorom udało się jednak wyjść z niej obronną ręką.

Czy warto jednak budować dom?

Powyższe dane liczbowe nie informują nas jednak o tym czy warto budować dom w czasie pandemii. Sytuacja wydaje się jednak znacznie bardziej skomplikowana niż jest naprawdę. Według prezesa firmy Awilux, Marka Sprengela, obecne działania wielu rządów mogą doprowadzić do znacznego zwiększenia się cen ze względu na przekazywanie wysokich sum na utrzymanie międzynarodowej gospodarki. Dla prywatnych inwestorów oznacza to, że warto rozpocząć budowę domu zanim rozpocznie się inflacja.

Udogodnienia dla inwestorów

Z pozycji inwestora, zdecydowanym plusem całej sytuacji związanej z warunkami pandemii jest powrót do kraju niezliczonej liczby fachowców. Wykwalifikowani profesjonaliści, którzy pracowali dotychczas za granicą, zaczęli spływać do Polski. Zwiększyła się przez to ilość osób szukających pracy na rynku budowlanym. Dzięki temu inwestor nie powinien mieć problemu ze znalezieniem dobrej ekipy, która stworzy wymarzony dom według projektu i w konkurencyjnej cenie. Jest to niewątpliwie udogodnienie, szczególnie dla osób zainteresowanych jedynie inwestycją o niewielkiej skali.

Po pandemii nastąpi zapewne inflacja

Według ekspertów z branży, po okresie pandemicznym będziemy mogli spodziewać się długotrwałej presji inflacyjnej oraz niekorzystnych kursów walutowych. Oznacza to, że budowanie domu będzie aktualnie najbardziej optymalne. Różne firmy dostosowały także swoją ofertę do panujących w poszczególnych krajach obostrzeń. Zarówno sprzedaż, jak i montaż poszczególnych elementów przeprowadzane są obecnie w sposób bezpieczny i przystosowany do obowiązujących warunków pandemicznych.

Warto inwestować już teraz

W czasach, w jakich się znaleźliśmy, niezwykle ważne jest mądre korzystanie z pieniędzy. Niestabilna sytuacja sprawia, że wiele osób nie decyduje się na podjęcie odpowiednich kroków i rozpoczęcie inwestycji. Według opinii ekspertów to właśnie teraz możemy najbardziej na tym skorzystać, kupując te same elementy w znacznie niższej cenie.