Czy warto budować dom skandynawski w Polsce?
Budowa własnej nieruchomości jest niezwykle wymagającym i przede wszystkim kosztownym przedsięwzięciem. Coraz więcej osób szuka alternatywnych rozwiązań, które pozwoliłyby na zmniejszenie wydatków. Dlatego też zainteresowaniem zaczęły cieszyć się domy skandynawskie. To nowoczesne konstrukcje wpisujące się w obecne trendy. Są to proste konstrukcje, bardzo często złożone z kilku brył geometrycznych i dwuspadowego dachu. Dlaczego akurat ten rodzaj dachu? Ponieważ w Norwegii czy Szwecji pada dużo śniegu i aby nie obciążał on konstrukcji, stosuje się takie rozwiązania, w których nadmiar białego puchu sam może się zsunąć na ziemię.
Szybka realizacja projektu
Z racji tego, że dobra pogoda w krajach Europy Północnej jest rzadko spotykana, tamtejsi mieszkańcy swoje domy skandynawskie muszą budować szybciej niż dzieje się to w przypadku polskich murowanych konstrukcji. W zależności od wybranego materiału, wzniesienie takiego obiektu trwa zaledwie trzy miesiące. To, na co Norwegowie i Szwedzi kładą największy nacisk, to dobra izolacja i ocieplenie budynku. Zależy im na tym ze względu na mroźne zimy, gdzie temperatura oscyluje wokół -20 czy –30 stopni.
Części modułowe, czyli jak szybko postawić dom
Popularnością cieszą się konstrukcje modułowe. Tworzy się je z gotowych już elementów, które wytwarza się w fabrykach. Na budowie nieruchomości są one montowane zgodnie z projektem. Wsparciem dla płyt modułowych jest drewniany szkielet. Musi być on dobrze zaimpregnowany, aby nie doszło do rozwoju grzybów, wilgoci czy też pleśni. To, o czym warto pamiętać, to fakt, że domy skandynawskie można stawiać praktycznie na każdym terenie, niezależnie od tego, czy jest to podłoże wilgotne, czy pochyłe.
Z miłości do natury
To, co charakteryzuje styl, w jakim budowane są domy skandynawskie, to wysoka energooszczędność oraz ekologia - niezwykle ważna dla mieszkańców Europy Północnej. Dlatego też czerpie się w nich energię z naturalnych źródeł. Właściciele takich budynków powinni zainwestować w pompy ciepła, rekuperatory czy fotowoltaikę, by dostarczyć do nieruchomości prąd. Oprócz tego budowane konstrukcje w Norwegii i Szwecji posiadają dużą ilość przeszkleń. Przez większą część roku w tych rejonach jest mało naturalnego światła. Aby dostarczyć go więcej do każdego wnętrza, potrzebna jest większa liczba okien. Tym samym pozwoli to na oszczędność energii elektrycznej.
Naturalne materiały
Ekologia to główna dewiza domów skandynawskich. Dlatego też do ich tworzenia wykorzystuje się drewno. Jest ono pozyskiwane z północnych rejonów Półwyspu Skandynawskiego. Co ciekawe drzewa ścinane są zimą. Przez niską temperaturę stają się one bardziej zwarte. Dzięki temu są bardziej wytrzymałe i odporne na różne czynniki. W związku z tym z powodzeniem można je wykorzystywać do budowy szkieletów budynku czy też do elewacji, aby ocieplić wygląd domu
Styl skandynawski na zewnątrz i wewnątrz
Drewno też jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów wykorzystywanych we wnętrzach. Łączą je m.in. z wikliną, kamieniem czy też lnem. W pokojach dominuje jasna kolorystyka, która doskonale sprawdza się w domach skandynawskich. Pozwala na rozjaśnienie wnętrza, mimo braku zbyt dużej ilości naturalnego światła. Panuje tam przede wszystkim minimalizm, a przepych i chaos są niepożądane. Mieszkańcy Europy Północnej wychodzą również z założenia, że im mniej dodatków i ozdób, tym lepiej. Jednak warto podkreślić, że nie oznacza to, że ich domy są bez wyrazu czy klimatu. Tworzą przestrzenie pełne uroku i wyjątkowego nastroju
Domy skandynawskie w Polsce? Czemu nie!
Te wszystkie czynniki wpływają też na większe zainteresowanie takim budownictwem również w Polsce. Budowa modułowych domów skandynawskich cieszy się rosnącym zainteresowaniem ze względu na m.in. szybki montaż wszystkich elementów i dosyć niski koszt wykonania. Warto także pamiętać, że dzięki wyjątkowej konstrukcji, składającej się z geometrycznych brył, znacznie łatwiej będzie rozbudować taki obiekt niż miałoby się to odbyć przy murowanej nieruchomości. Tego typu budynki są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy lubią prostotę i minimalizm zamknięte w komfortowej i przytulnej przestrzeni.