Czy dom szkieletowy musi wyglądąć jak dom drewniany? (cz.2)
Konstrukcje szkieletowe cechują się funkcjonalnością. Przejawia się ona nie tylko poprzez właściwości budynków drewnianych, ale także w możliwości wykonania elewacji, dzięki której wyglądem będą przypominać konstrukcje wykonywane w innej technologii, np. murowanej.
Aby osiągnąć taki efekt, warto ocieplić ściany przy użyciu metody BSO. Bezspoinowy system ociepleń ścian na mokro, polega na nakładaniu warstw w odpowiedniej kolejności. Składają się one m.in. z kleju do mocowania, zaprawy i siatki zbrojącej, zaprawy do tynku cienkowarstwowego oraz materiału izolacyjnego.
Na oczyszczoną i odkurzoną powierzchnię budynku przykleja się płyty ocieplające. Następnie, nanosi się warstwę zbrojoną oraz zaprawą tynkarską. Dwie ostatnie warstwy powinny być nałożone przy zachowaniu szczególnej staranności oraz zgodnie z obecnymi wymaganiami, ponieważ stanowią powłokę ochronną konstrukcji. To właśnie one są najbardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego należy wykonać je przy pomocy przeznaczonych do BSO produktów, a nie przypadkowych materiałów budowlanych. Zastosowanie metody lekkiej mokrej umożliwia stworzenie elewacji, do złudzenia przypominającą konstrukcję murowaną.
Zalety i wady bezspoinowego systemu ociepleń
Jak każde rozwiązanie, metoda lekka mokra odznacza się pozytywnymi i negatywnymi cechami. Do jej głównych zalet można zaliczyć to, że dzięki niej możliwe jest osiągnięcie konstrukcji, wyglądającej jak budynek murowany z zachowaniem wyjątkowych właściwości drewna. Ponadto, nawet cienka warstwa ocieplenia ogranicza występowanie mostków termicznych, co bezpośrednio przekłada się na poprawę właściwości termoizolacyjnych konstrukcji. Dodatkowo, technologia ta jest popularna i stosunkowo prosta w zastosowaniu.
Jednak należy pamiętać, że ten pozornie nieskomplikowany proces ocieplania, powinien być wykonywany przez fachowców, co pomoże zminimalizować ryzyko powstania pęknięć oraz innych uszkodzeń, spowodowanych nieprawidłowym nałożeniem. Instalowanie kolejnych warstw wymaga jednodniowych przerw i może mieć miejsce jedynie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Poza tym, tego typu ocieplenie jest podatne na uszkodzenia mechaniczne.