Godziny otwarcia: Poniedziałek - Piątek: 8.00-16.00; Sobota i Niedziela-nieczynne
2022/06/09

Czy dom szkieletowy musi wyglądąć jak dom drewniany? (cz.1)

Czym wykończyć elewację domu szkieletowego?

Choć konstrukcje szkieletowe wykonane są z surowca naturalnego, swoim wyglądem nie muszą przypominać budynku wykonanego z drewna. Wręcz przeciwnie - mogą wyglądać jak klasyczne budynki murowane. Dlatego warto zastanowić się, czym wykończyć elewację domu szkieletowego, aby uzyskać efekt, który najbardziej przypadnie nam do gustu.

Odpowiednie wykończenie tego typu konstrukcji wpływa nie tylko na jej efekt wizualny, ale także inne właściwości, którymi będzie charakteryzował się budynek. W zależności od materiału, z którego zostanie wykonana dana elewacja, może on być mniej lub bardziej odporny na przenikanie dźwięków oraz wykazywać się różnym poziomem termoizolacji. Warto także wziąć pod uwagę budżet przeznaczony na inwestycję, ponieważ poszczególne rozwiązania różnią się od siebie nie tylko parametrami, ale także ceną.

Jeśli chcemy, aby zewnętrzny wygląd domu wskazywał, że został on wykonany z drewna, warto zdecydować się na wykończenie go przy pomocy szalówek. Jest to rozwiązanie ekonomiczne, które dodatkowo pozwala na zachowanie konstrukcji w konwencji naturalności. Innym materiałem wykończeniowym, który często jest używany do wykonywania elewacji budynków szkieletowych, jest siding, przeważnie wykonany z tworzywa sztucznego.

Zwolennicy stylu murowanego mogą wybrać odpowiednią elewację spośród szerokiej gamy dostępnych rozwiązań. Wykończenie, które ma upodabniać konstrukcję szkieletową do budynku murowanego, może być wykonane m.in. z tynku czy płytek klinkierowych, wyglądem przypominających ułożone cegły. Dzięki swojej wytrzymałości, zabezpieczą one konstrukcję przed działaniem warunków atmosferycznych oraz zapewniają odpowiednią izolacyjność termiczną.
Innym, ciekawym pod kątem estetycznym materiałem wykończeniowym, są płyty włóknowo-cementowe. Dzięki dużym rozmiarom poszczególnych fragmentów elewacji, zapewniają niepowtarzalny efekt wizualny. Dodatkowym walorem, szczególnie w połączeniu z drewnianą konstrukcją, jest ich ognioodporność.

Zatem czym można wykończyć elewację domu szkieletowego? Jak widać, niemal wszystkim, co czyni ją rozwiązaniem niezwykle uniwersalnym.