Budowa domu krok po kroku
Coraz większą popularnością wśród inwestorów cieszą się domu szkieletowe, które doceniane są nie tylko za swój niepowtarzalny charakter i klimat, ale również sam proces budowy, który wymaga znacznie mniejszego nakładu czasu, w stosunku do konstrukcji murowanych.
Jest to ściśle związane z zakresem i rodzajem prac, niezbędnych do wykonania przy stawianiu domu szkieletowego oraz murowanego, w tym tzw. prac mokrych, takich jak m.in. murowanie czy tynkowanie, które mogą być wykonywane w określonych warunkach.
Konstrukcje szkieletowe zyskują popularność wśród inwestorów, za co odpowiada stosunkowo krótki czas budowy, trwałość budynku oraz szeroka gama materiałów, które mogą zostać wykorzystane do wykończenia elewacji. Poniżej prezentujemy 5 etapów, składających się na budowę domu z drewna.
1. Fundamenty
Pierwszym, a zarazem kluczowym krokiem stawiania domu drewnianego jest staranne wykonanie fundamentów, które odgrywają ważną rolę w zachowaniu wytrzymałości i odpowiedniej kondycji gotowej konstrukcji.
Stawianie fundamentów również składa się z kilku etapów, w których skład wchodzi m.in. wykonanie ław i ścian fundamentowych, a także podłogi i stropu, jeśli budowany dom posiada podpiwniczenie.
Należy zadbać o to, aby fundamenty były równe i płaskie. Nie można również pominąć termicznego zabezpieczenia konstrukcji oraz zapewnienia jej ochrony przed zawilgotnieniem. Pomocne mogą okazać się dedykowane folie oraz pianki, zapewniające skuteczną barierę przed wilgocią, przenikającą z betonowego podłoża.
2. Konstrukcja szkieletowa
Do jej wykonania używane jest wysokiej jakości drewno. Konstrukcja szkieletowa musi być wykonana precyzyjnie i starannie. Drewno powinno posiadać odpowiednią twardość i elastyczność, pozwalającą zapewnić odporność na obciążenia. Szkielet budynku powinien być wykonywany precyzyjnie, z gotowymi otworami na drzwi oraz okna.
W zależności od ustaleń z Inwestorem, konstrukcja szkieletowa może zostać wykonana w stanie surowym otwartym bądź zamkniętym. W pierwszym przypadku, prowadzone prace obejmują m.in. montaż poszycia ścian zewnętrznych, wstępne pokrycie połaci dachu, założenie wiatroizolacji, a także zabezpieczenie jej przed wilgocią.
Wykończenie w stanie surowym zamkniętym zawiera w sobie dodatkowo montowanie wszelkich elementów, chroniących przed warunkami atmosferycznymi. Wśród realizowanych prac, można wyróżnić m.in. założenie poszycia dachu zgodnego z projektem, montaż rynien czy elementów stolarki okiennej i drzwiowej.
3. Elewacja budynku
Na tym etapie nadaje się konstrukcji niepowtarzalny styl. Prace związane z wykonywaniem elewacji mają na celu zabezpieczyć dom przed warunkami atmosferycznymi oraz nadać mu ostateczny charakter, zgodny z projektem.
Montowane są schody, balustrady oraz parapety zewnętrzne, a także wykonywane jest ostateczne wykończenie ścian zewnętrznych, do którego można wykorzystać różnorodne materiały, w tym m.in. siding, szalówki, cegły klinkierowe czy tynk na płytach, dzięki któremu dom szkieletowy będzie do złudzenia przypominał budynek wykonany w technologii murowanej.
4. Montaż izolacji i instalacji
Ważnym elementem wykonywania konstrukcji szkieletowych jest wykonanie instalacji CO, wodno-kanalizacyjnej czy elektrycznej. Nie bez znaczenia jest również wyposażenia domu w odpowiednie rozwiązania izolacyjne, dzięki którym konstrukcja będzie funkcjonalna i komfortowa.
Drewno jest niezwykle atrakcyjnym materiałem budowlanym, choć odznacza się niską zdolnością do akumulacji ciepła. Konstrukcje wykonane z tego materiału szybko się nagrzewają, ale mają również zdolność do szybkiego wychładzania. Dlatego należy wykonać izolację termiczną, pozwalającą na utrzymywanie ciepła w domu, ograniczając jego straty.
Istotne jest również wykonanie izolacji akustycznej, do której stosuje się wełnę mineralną. Dotyczy to także ścian wewnętrznych, odpowiedzialnych za przenoszenie dźwięków, powstających wewnątrz w domu.
5. Montaż płyt gipsowych i prace wykończeniowe
Ostatnim elementem, wieńczącym proces stawiania konstrukcji szkieletowej, jest montaż płyt gipsowych wewnątrz domu oraz ich szpachlowani i szlifowanie.
Następnie montowane są drzwi i parapety wewnętrzne, armatura łazienkowa oraz oświetlenie. Końcowym etapem prac jest ułożenie podłóg i pomalowanie ścian, pozwalające uczynić dom gotowym do zamieszkania.