Godziny otwarcia: Poniedziałek - Piątek: 8.00-16.00; Sobota i Niedziela-nieczynne
2022/06/09

Jaki dom jest tani w budowie?

Wśród najważniejszych czynników, które są brane pod uwagę podczas budowy domu, często wymieniane są koszty, które należy ponieść, aby zrealizować swoje marzenie. Mimo że stworzenie od podstaw budynku jest sporym wydatkiem, można go znacząco zredukować, korzystając z możliwości oszczędności na wielu etapach tworzenia jego konstrukcji. Postaramy się przedstawić w tym tekście najważniejsze możliwości, które pozwolą zachować w kieszeni większą ilość pieniędzy.

Przemyślana decyzja o lokalizacji

Pierwszym etapem przygotowania do taniej budowy domu jest wybór działki budowlanej, na której zamierzamy rozpocząć inwestycję. Duże różnice w kosztach mogą być zależne przede wszystkim od lokalizacji - działki położone w centrum miast są znacznie droższe od gruntu zlokalizowanego na przedmieściach. Wówczas za ten sam metraż działki można zapłacić znacznie mniejszą sumę, liczącą co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych lub nawet większą kwotę.

Możliwość wyboru gotowych rozwiązań

Wybór domu taniego w budowie wiązać się może rodzajem projektu, na który się zdecydowaliśmy. Spore oszczędności finansowe może przynieść zakup i realizacja gotowej koncepcji, a nie zlecenie architektowi wykonanie całkowicie nowego projektu, pod indywidualne zamówienie klienta. Taka decyzja może spowodować pozostawienie we własnym portfelu kwoty sięgającej nawet 10-15% ceny, którą trzeba zapłacić na spersonalizowaną koncepcję.

Konstrukcja budynku

Gdy chcemy uzyskać dom tani w budowie, warto podjąć odpowiednie działania w tym kierunku już na etapie projektowania. Pomóc może w tym wybór zwartej bryły domu, który pozwoli zmniejszyć koszty inwestycji. Wówczas najlepszy będzie projekt obiektu na planie kwadratu czy prostokąta, bez dodatkowych modyfikacji, które zwiększą koszty budowy.

Spore różnice w ramach środków finansowych, które należy poświęcić na zrealizowanie inwestycji, może stworzyć również konstrukcja dachu. Lepszym wyborem pod względem ceny jest zastosowanie dachu skośnego dwuspadowego, którego stworzenie pochłonie mniejszą sumę pieniędzy.

Brak piwnicy

Elementem, który wpływa znacząco na koszt inwestycji, jest wykonanie piwnicy, czyli dodatkowej kondygnacji budynku. Ze względu na konieczność wykonania większych wykopów, wymaga ona znacznie większej pracy, a w konsekwencji zwiększy nakłady finansowe potrzebne do ukończenia swojego budynku. Jeśli nie jest to konieczne, można z tej opcji zrezygnować, a w przypadku chociażby terenów o większej wilgotności gruntu to jest rozwiązanie wskazane.

Rezygnacja z dodatkowych udogodnień

Wprowadzanie nietypowych zmian i indywidualnie dopasowywane rozwiązania sprawiają, że wzrasta koszt inwestycji całego budynku. Do takich elementów zaliczyć można chociażby balkony, tarasy czy inne zdobienia fasady domu, które często stanowią stosunkowo duży wydatek w skali całości realizowanej inwestycji. Szczególnie drogie mogą być niestandardowe zlecenia, które będą wymagały tworzenia elementów na specjalne zamówienie, co znacznie podniesie ich koszt. Ograniczenie takich udogodnień lub całkowita rezygnacja z nich pozwala zanotować spore oszczędności.

Prowadzenie budowy systemem gospodarczym

Do strategii, które może znacząco przyczynić się do taniej budowy domu, zaliczyć trzeba prowadzenie inwestycji systemem gospodarczym. Proporcje, jakie są w niej zachowane, stanowią indywidualną decyzję samego właściciela, jednak do najważniejszych zasad należy kupowanie materiałów budowlanych we własnym zakresie, a także powierzanie poszczególnych etapów budowy osobiście wybranym firmom. Często jest też tak, że to, co inwestor jest w stanie wykonać we własnym zakresie, realizuje samodzielnie lub z pomocą rodziny czy znajomych. Pozwala to zaoszczędzić duże pieniądze na robociźnie.

Podsumowanie

Opcji uzyskania oszczędności finansowych podczas inwestycji budowlanej jest bardzo wiele, dlatego też ostateczny koszt budowy domu można w wyraźny sposób pomniejszyć. Trzeba jednak przy tym wziąć pod uwagę własne możliwości oraz preferencje i zdecydować, które opcje są nam potrzebne i niezbędne, a z których możemy zrezygnować. Dzięki tym rozważaniom będziemy mogli zaoszczędzić znaczną część potencjalnych kosztów.