Godziny otwarcia: Poniedziałek - Piątek: 8.00-16.00; Sobota i Niedziela-nieczynne
2023/01/27

Ile kosztuje dom szkieletowy?

W Polsce najczęściej stawiamy na dobrze nam znane rozwiązania, które wydają się nam solidne, chociażby jak budowa murowanego domu. Jednak kto powiedział, że nie można wybrać innego rozwiązania dobrze znanego w innych krajach? Z pewnością niejednokrotnie mogliście zobaczyć amerykański program „Extreme Home Makeover”, w którym ekipa w zaledwie jeden tydzień dokonała po pierwsze rozbiórki starego budynku, a po drugie wzniesienia i wyposażenia drugiego. Tak szybka budowa była możliwa tylko i wyłącznie dzięki konstrukcji domu szkieletowego. Oczywiście w normalnych warunkach i przy znacznie mniej liczebnej ekipie remontowej nie jest możliwe postawienie takiego obiektu w siedem dni, jednak i tak odbywa się to znacznie sprawniej niż w przypadku tradycyjnych, murowanych obiektów. Przyjrzyjmy się zatem, jak wygląda budowa tego typu konstrukcji, a także jakie są koszty całego przedsięwzięcia.

Dom szkieletowy – od czego zacząć?

Podobnie, jak w przypadku każdego innego obiektu, tak i tutaj należy zacząć od wyboru działki. Niezwykle istotna jest także wydana decyzja o warunkach zabudowy. Od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zależeć będzie to, jak Wasz dom będzie wyglądał. W niektórych miejscach stworzenie obiektu z płaskim dachem czy też czterospadziowym będzie niemożliwe ze względu na przepisy. Dlatego też przed wybranie odpowiedniego projektu budynku, należy dokładnie zapoznać się z administracyjnymi normami związanymi z daną działką. Dopiero w tym momencie możecie przejść do wyboru samego kształtu i wyglądu domu szkieletowego. Jeśli zależy Wam na niższych kosztach, to lepszym rozwiązaniem jest wybór gotowych już propozycji. Są one tworzone tak, aby były jak najbardziej funkcjonalne, dzięki czemu w łatwy sposób możecie wybrać wymarzony projekt lub wprowadzić do niego jakieś modyfikacje. Oczywiście istnieje również opcja stworzenia całkowicie nowej propozycji dostosowanej do indywidualnych potrzeb.

Sposoby budowy domów szkieletowych

W kolejnym kroku warto zastanowić się, w jaki sposób chcecie, aby dom szkieletowy został zbudowany. Jest kilka różnych typów konstrukcji, m.in.:

  • Kanadyjska - cała konstrukcja powstaje od samego początku na placu budowy. Prace nie mogą być zbyt długie, aby nie odbiło się to na Waszym komforcie;
  • Skandynawska - poszczególne elementy tworzone są w fabrykach, aby dopiero w kolejnym kroku były dostarczone na miejsce budowy. Warto wiedzieć, że konstrukcja w tym przypadku jest oparta na nieprzeciętych pionowych belkach, które dla bezpieczeństwa są wzmacniane legarami stropowymi;
  • Fachwerkowa – jest ona podobna do skandynawskiej konstrukcji, jednak jest bardziej zaawansowana, przez co również solidniejsza.

W przypadku wyboru metody z gotowymi już elementami sam montaż trwa około kilku dni. Wszystko dlatego, że na placu budowy nie są prowadzone żadne prace mokre, chociażby związane z betonem czy cementem. To pozwala na kontynuację wszystkich punktów w planie bez względu na pogodę, dzięki czemu cały proces trwa znacznie szybciej i nawet w ciągu około 4 miesięcy będziecie mogli cieszyć się z gotowego domu szkieletowego.

Solidne fundamenty to podstawa!

Tak, jak w obiektach murowanych, tak i w domach szkieletowych podstawą są solidne fundamenty, które będą podtrzymywały całą konstrukcję. Wyróżniamy trzy główne rodzaje:

  • Punktowy z betonowych bloczków - to idealne rozwiązanie dla małych, letnich budynków, najlepiej parterowych. Ich koszt jest niski, jednak należy pamiętać, że bloczki wymagają stabilnego i równego podłoża;
  • Punktowy z rur szalunkowych i ramy drewnianej – to bardziej wytrzymała konstrukcja do większych obiektów. Dobrze sprawdzi się na bardziej nierównych nawierzchniach;
  • Zbrojna płyta fundamentowa – najbardziej wytrzymałe rozwiązanie, ale tym samym i najdroższe. Z racji konieczności wykonania wylewki na około 20-30 cm, to warto ją wybrać do większych budowli.

Musimy pamiętać, że do letniskowych domków szkieletowych można z powodzeniem wybrać każdy z wyżej wymienionych wariantów. Natomiast warto zwrócić uwagę, że do całorocznych obiektów lepiej wybrać ostatnią propozycję, ponieważ jest najtrwalsza.

Niezwykle ważną kwestią jest uwzględnienie w projekcie miejsc, w których będzie znajdowało się cięższe wyposażenie domu w postaci szaf, półek czy instrumentów muzycznych lub też okna. Dzięki temu będzie można odpowiednio wzmocnić dane ściany oraz samą podłogę, aby nie doszło do uszkodzenia konstrukcji domu szkieletowego.

Nie oszczędzaj na ociepleniu i szczelności w domu szkieletowym

Po wzniesieniu szkieletu domu istotne jest ocieplenie całej konstrukcji. Do tego najlepiej wykorzystać wełnę mineralną. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie grubszego typu lub też zastosowanie podwójnej warstwy, aby zatrzymywać ciepło w środku wnętrza. Oczywiście oprócz tego z zewnątrz ściany są pokrywane specjalną folią wiatroizolacyjną, natomiast od wewnątrz paroizolacyjną. Szczególną uwagę musicie zwrócić również na szczelność ościeżnic drzwi oraz okien. Możecie wypełnić je uszczelkami piankowymi czy też taśmami lub specjalnymi uszczelniaczami. Dopiero po takim zabezpieczeniu, ekipa przystąpi do położenia płyt kartonowo-gipsowych.

Ile kosztuje dom szkieletowy?

Uważa się, że budowa domu murowanego jest o około 20-30% droższa od szkieletowego. Jednak musimy pamiętać o tym, że wszystko zależy od wybieranych rozwiązań. To, o czym warto pamiętać, to fakt, że na samych fundamentach, drewnianej konstrukcji czy też ociepleniu nie należy oszczędzać. Jeśli budynek ma być solidny i wytrzymały, to wykorzystane do jego tworzenia podstawy muszą być wysokiej jakości.

Doświadczenie pokazuje, że domy szkieletowe kosztują około 300 tysięcy w stanie deweloperskim o powierzchni około 100 metrów kwadratowych. Oczywiście na końcową cenę mają wpływ również takie czynniki jak:

  • Wielkość belek konstrukcyjnych;
  • Liczba pięter;
  • Liczba i wielkość okien i ścian;
  • Rodzaj wybranej instalacji grzewczej.

Dlatego też całkowity koszt inwestycji w stanie deweloperskim zależy w głównej mierze od Was samych. Jak wspomnieliśmy wcześniej, na podstawowych elementach i konstrukcjach nie powinno się oszczędzać. Lepiej wybrać tańsze elementy wyposażenia wnętrza, które znacznie łatwiej jest potem wymienić.