Godziny otwarcia: Poniedziałek - Piątek: 8.00-16.00; Sobota i Niedziela-nieczynne
2022/06/09

Rodzaje drewna w budownictwie

Rodzaje i jakość drewna używanego do produkcji domów

Warto pamiętać, że wszystkie gotowe domy drewniane muszą być wykonane z dobrych jakościowo materiałów. Jest to klucz do ich trwałości oraz termoizolacyjności. Wilgotność drewna konstrukcyjnego nie powinna być wyższa niż 19%. Zbyt wilgotne elementy będą niestabilne wymiarowo i mogą ulegać wypaczeniu. W ich wnętrzu mogą się także pojawiać szkodniki, co jest bardzo niekorzystne podczas budowy trwałych konstrukcji drewnianych.

Warto zwrócić na to szczególną uwagę jeśli domy nie są wykonane z prefabrykatów, a materiał zostaje dostarczony przez wykonawcę. Domy z bali powinny być wykonane z drewna sezonowanego i głęboko zaimpregnowanego. Cieńsze bale mogą być suszone przez kilka miesięcy, jednak grubsze wymagają przynajmniej jednorocznego sezonowania (im dłużej tym lepiej). Wyjątkiem jest jedynie drewno suszone komorowo, które zostaje poddane wyższym temperaturom. Czas jego suszenia to maksymalnie kilka miesięcy.

Najlepsze drewna konstrukcyjne to:

  • Świerk – prosty w obróbce, trwały i odporny na obciążenia. Wymaga długotrwałego suszenia, bowiem ma tendencje do wypaczania. Świerk powinien być poddawany dokładnej impregnacji, która zabezpieczy go przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych oraz przed atakami szkodników.
  • Modrzew – to jedno z najlepszych jakościowo gatunków drewna konstrukcyjnego dostępnego w naszym kraju. Posiada właściwości aseptyczne, dzięki czemu jest odporne na ataki szkodników. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością na obciążenia, a także na działanie niekorzystnych warunków pogodowych (głownie zwiększonej wilgotności). Jego jedynym mankamentem są dość wysokie ceny. Domy z bali modrzewiowych należą do najbardziej kosztownych.
  • Sosna – cieszy się dużą popularnością ze względu na niskie ceny zakupu. Często wykonuje się z niej tanie domy drewniane o letniskowym oraz całorocznym przeznaczeniu. Sosna dominuje w budownictwie szkieletowym i jest często wykorzystywana do tworzenia odpornych prefabrykatów. Wymaga regularnej impregnacji, która stanowi skuteczne zabezpieczenie przed wilgocią i szkodnikami.