Godziny otwarcia: Poniedziałek - Piątek: 8.00-16.00; Sobota i Niedziela-nieczynne
2022/06/09

Czy dom szkieletowy musi wyglądąć jak dom drewniany? (cz.4)

Wśród sposobów wykańczania konstrukcji szkieletowych można wyróżnić doskonale prezentujące się elewacje drewniane. Jednym z materiałów służących do jej wykonania jest szalówka, inaczej nazywana oblicówką z drewna. Przeważnie wykonywana jest z desek drzew iglastych, takich jak sosna, modrzew czy świerk, które charakteryzują się wysoką trwałością, niewielką skłonnością do powstawania spękań oraz podatnością na barwienie, co pozwala cieszyć się wyjątkowym wyglądem elewacji przez wiele lat.

Montaż
Na szalówkę wykorzystuje się deski o grubości do 3 mm, których długość i szerokość dopasowywana jest odpowiednio pod kątem danego budynku. Dzięki dostępnym systemom łączenia desek, możliwe jest ich proste i sprawne zakładanie.

Poszczególne deski mocowane są do specjalnego rusztu wykonanego z podobnego gatunku drewna, założonego na płytach wiórowych OSB. Zwykle deski zakładane są poziomo. System łączenia umożliwia zachowanie niewielkich przerw, pozwalających na naturalne ruchy drewna, które jest materiałem nieznacznie zmieniającym swoją powierzchnię pod wpływem wielu czynników, takich jak m.in. wilgoć.

Po zamontowaniu desek, na ich powierzchnie nakłada się farbę, impregnat lub lakier zabezpieczający, który nie tylko czyni ją bardziej estetyczną, ale także chroni przed uszkodzeniami.

Wentylacja oblicówki
Zachowanie odpowiedniej cyrkulacji powietrza między deskami a warstwą izolacyjną, jest niezwykle istotne. Pozwala ona na ograniczenie gromadzenia się wilgoci, a w konsekwencji powstawaniu grzybów i pleśni na drewnie. Warto jednak pamiętać, że szczeliny służące do utrzymania odpowiedniego poziomu wentylacji powinny zostać zabezpieczone m.in. przed szkodnikami czy owadami.

Wady i zalety szalówki
Wykończenie elewacji przy pomocy szalówek ma wiele zalet. Wśród nich, można wyróżnić m.in. łatwość i sprawność zakładania desek. Dodatkowo, drewno jest materiałem naturalnym, docenianym nie tylko za swoje walory estetyczne, ale także przyjazny wpływ na środowisko. Za swego rodzaju wadę, która wynika z charakteru materiału jakim jest drewno, można uznać konieczność zabezpieczenia desek przed wilgocią i czynnikami zewnętrznymi oraz obniżoną ognioodporność.